Приниження

Мені завжди соромно, неприємно, незручно, коли чую, що викладач пропонує свої книжки аудиторії. Звичайно, коли це книга цікаво написана і стосується профілюючих предметів, таких відчуттів не виникає. Але так рідко буває...
Cтаренький викладач історії розказував на парі про вагу історії туризму, ресторанного та готельного бізнесу для першокурсників заочників аналогічної спеціальності, але їм взагалі нічого не треба. А він вірить, надіється, що це комусь треба. Його праця направду цікава й важлива, але якщо за покупку книжки викладач не поставить оцінки, мети її придбати для середньостатичного спудея НЕМА! І це принизливо, що ця система освіти, держвимоги заставляють цього досвідченого викладача давати здачу зі ста гривень мажорному студенту.

18 коментарів

Оксана Яблонська
Розумію. Але поняття приниження є лише у тому сенсі, що студент впадає у залежність між купівлею книги і можливістю здачі екзамену/заліку. Що уже є не приниженням, а порушенням.
Для викладача реклама його книги є не приниженням, а навпаки, радістю, якою він ділиться з двоякою метою: він потенційний, може написати цікаву книгу; може зацікавити, на відміну від молодших за себе, яким дай повтикати у інтернет чи ше де; він пропонує перевірений матеріал, на відміну від рекламних сайтів.
Для викладача, як автора, може бути виходом із ситуації, — наявність кіоска збуту літератури. У нас такий є в універі.
Для студентів порада — більше читати і цікавитися творами своїх викладачів. У мене ще досі прискорено б'ється серце, коли я бачу живих авторів, хоч нині пишу й сама. Гордість за своїх викладачів, які є не тільки лекторами, а ще і авторами цікавих книг, мене проймає ще досі, хоча часу від закінчення вузу збігло, ой, як багато…

Лілія Шутяк
Розумію авторку допису. Під час навчання у Львівському національному нам «заганяли» купу стовідсотково непотрібних книг, які просто не продавалися, а видавцю потрібно було їх ЗБУТИ. Система така: купив книгу-отримай залік. Натомість на моє прохання придбати корисні й справді потрібні книги, викладач розводив руками — продали…
Ігор Гамаль
І це принизливо, що ця система освіти, держвимоги заставляють цього досвідченого викладача давати здачу зі ста гривень мажорному студенту

Ой, та цей викладач звичайнісінький барига… І грошей в таких бариг повні кишені, на квартиру, машину і все решту, ну звісно, їх же заставили «держвимоги»?
Лілія Шутяк
А в нас в універі висить величезний плакат про хабарництво і там, між іншим, є такий пункт: викладач змушує тебе купувати навчальну літературу? гм…
Лілія Шутяк
перепрошую, СВОЮ навчальну літературу))))
Остап Ножак
Мені здається, Лялька, той плакат не стосується проблеми, описаної в блозі.
Одна річ — пропонувати, а зовсім інша — змушувати, натякаючи на позитивне вирішення сесії у випадку купівлі. Я ЗА поширення книжок серед студентів, але при цьому на кількість балів повинна впливати якість виконаних робіт і рівень показаних знань, а не сам факт купівлі-продажу.
Лілія Шутяк
Остапе, згодна з тобою щодо «на кількість балів повинна впливати якість виконаних робіт і рівень показаних знань, а не сам факт купівлі-продажу». Але ж, погодься, якщо викладач «втюрив» студенту абсолютно непотрібну йому книгу, то багато хто із найбільш язикатих наважиться і кине щось на кшталт «а чому ви мені не ставите залік, я ж купив/ла вашу книжку»? Особисто я таке чула купу разів від колєг під час свого студіювання у вишах.
Остап Ножак
та є, є всякі люди і серед студентів, і серед викладачів. кожен випадок унікальний)))
Тодар Лахвіч
Конкретна і правильна позиція.
Просто і зрозуміло! Як завжди!
Віталія Козменко
я погоджуюся, що є бариги з повними кишенями бабла, які переписують по сто раз одне й те саме, є такі, які просто перекладають чиїсь роботи й видають під свої, є такі, що присвоюють роботи своїх аспірантів, не без того… але є такі, ще радянські, певне того й наївні. От перед такими мені й соромно… Вони своїм коштом видають книги, цікаві, але спеціалізовані, тому не для мас, самі їх розповсюджують, а поваги до них ніякої… знову, через наявність бариг.
Ірина Голуб
Оскільки сама поки що вчуся у ВУЗі, для мене ця проблема є особливо актуальною :)
Але, як правильно було вже зазначено, проблема не в тому, що ПРОДАЮТЬ, проблема в тому, ЩО продають.
І можна вже навіть змиритися з тим, що ця книга є «перепусткою» до екзамену. Зрештою, якщо підручник, чи монографія, чи посібник вартий уваги, то він і справді допоможе краще скласти той іспит.
Але коли тобі «пропонують» викласти досить-таки солідну суму за звичайнісінький собі перелік тем і основних категорій… Ось вже піднімається хвиля обурення. На жаль, як піднімається, так потім і опускається…
Віталія Козменко
я завжди роблю однаково. Цікава книга — купую, може пригодитися потім — купую, за неї поставлять бали — тре подумати, всі інші випадки — ні.
:)))
Лілія Шутяк
Віто, не всі такі прагматичні, як ти))) Але це добре, що ти можеш подумати і зважити купувати чи ні, але ж більшість студентів просто не має вибору! Гадаю, ми тут зачепили ширшу тему, ніж пропонувалося у пості...)
Михайло Чикур
За час навчання, особисто з темою «купівлі книг за бали» не зустрічався жодного разу.
Тільки раз, на першому курсі пів групи придбало книгу викладача, що приймав залік (чи то був іспит) просто думаючи, що це щось змінить (тобто ніякого примусу не було). І я також тоді придбав…
Це ніяк не вплинуло на наші бали, чи щось таке
Книга до тепер валяється десь по тумбочках, якщо чесно я навіть назву не зовсім розумію її)

Особисто не стикався з такими випадками, але чув про такі.
Михайло Чикур
а якщо глянути з іншої сторони, кожен із нас людина і в кожного є якісь матеріальні потреби. Всі хочуть щоб їхня праця була оцінена, зокрема і в грошовому еквіваленті за книгу. Тому я не можу погодитись, що на продаж книг студентам, штовхає якийсь «держстандарт» чи щось інше про що згадували вище…
Адже кожен жадає наживи, добробуту та забезпеченості…
Це інстинкт, отож чому б не скористуватися ситуацією? думаю в житті кожного викладача таке хоч раз, але бувало, чи буде…
Остап Ножак
Михайле, у кожного своя палітра інстинкту, своя межа між потребою матеріальної безпеки і відчуттям… якоїсь своєї внутрішньої демократії.
Тому з Вами погоджуюся.
Михайло Чикур
Всі палітри\межі\демократії швидко змішуються\руйнуються\розбиваються при потребі людини. Тут немає нічого такого, це природа, це життя…
Віталія Козменко
Загалом добре, коли є межі, рамки… вони допомагають приймати рішення. Руйнацію я звикла називати або еволюцією, або деградацією. Нащастя, моя внутрішня демократія поки що тверда, нажаль, я завжди опучкаю очі вниз, коли бачу що праця не ціниться.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте